133108-2021 - ResultatSverige-Laholm: Grus, sand, krossad sten och ballast
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grus- makadam och jordmaterial
Referensnummer: KS 2020-400
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Laholms kommun inbjuder er att komma in med anbud avseende grus, makadam och jordmaterial. Omfattning Mängderna i prisbilagan är en indikation, ej garanti, på ungefärlig årsvolym. Leverans sker fritt levererat anvisad plats, hämtat fritt lastat eller utspritt på område/väg. Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal för successiva avrop av kommunens samlade behov av upphandlade tjänster under avtalstiden. Upphandlingen omfattar inte grus till halkbekämpning eller projekt som upphandlas separat där grus ingår som en komponent. Angivna volymer kan över- eller understigas. Uppskattad takvolym för ett fyraårigt ramavtal uppskattas till 7,5 MSEK. Beställaren har rätt att med omedelbar verkan säga upp samtliga ramavtal när avropsvolymen överstiger gällande takvolym. En sådan uppsägning påverkar dock inte giltigheten av pågående arbeten, bekräftade beställningar eller kontrakt som ingåtts dessförinnan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14212110 Grus, 14212400 Jord, 14213100 Makadam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen