133143-2018 - ResultatSverige-Jönköping: Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utsädesenhetens kontroll- och provodlingar med uppdelning efter gröda och arbetsuppgifter
Referensnummer: 3.6.11-14561/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Språk.
Du ska skriva anbudet på svenska.
Inbjudan att lämna anbud.
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud avseende utförandet av utsädesenhetens kontroll- och provodlingar med uppdelning efter gröda och arbetsuppgifter.
Upphandlingen är indelade i fyra (4) delar, se punkt 1.1.2 "Anbudets omfattning".
Anbudets omfattning.
Upphandlingen är indelade i fyra (4) delar, se nedan, och anbud kan lämnas på ett eller flera områden. Områdena kommer att utvärderas var och ett för sig i upphandlingen.
Delar- Sockerbetor- Raps, rybs, oljerättika och vitsenap- Stråsäd, trindsäd, lin och vallgrödor (framför allt sådd av parceller, men även vissa bekämpningar)- Stråsäd, trindsäd, lin och vallgrödor (konventionell odling och skötsel av parceller, förutom parcellsådd).
Upphandlingen avbryts.
Vi kan komma att avbryta upphandlingen om lämnade priser överstiger den summa som vi har budgeterat för.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77100000 Jordbrukstjänster, 77315000 Sådd, 90700000 Miljötjänster, 92530000 Tjänster i botaniska och zoologiska trädgårdar samt naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen