133160-2019 - ÄndringSverige-Leksand: Byggnation av byggnader med flera funktioner
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny och ombyggnation av Tibble SÄBO
Referensnummer: DNR 2019/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner
II.1.4.
Kort beskrivning
Befintligt vård & omsorgsboende i Tibble, Leksands Kommun kommer att omfattas av en till och ombyggnad. Det nya boendet blir ett gruppboende med 72 lägenheter. Byggnadsplatsen för tillbyggnaden är nordväst om bef byggnad, idag en obebyggd plats med i huvudsak grönytor. Vi söker nu efter en totalentreprenör som tillsammans med Leksands kommun vill vara med att förverkliga våra planer med det särskilda boendet för äldre och arbeta med oss i samverkan, s.k. partnering.