133288-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Utrustning för tomografi
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DT-Utrustning till Radiologiskakliniken i Västerås
Referensnummer: IN-IN19-0042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33115000 Utrustning för tomografi
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av tre (3) st. DT-utrustningar ett (1 st) planerat köp 2019 och två (2 st) 2020 under förutsättning att äskade medel blir beviljade. Placering av utrustningarna och köpordning framgår i kravspecifikationen som ska placeras på Röntgenavdelningen på Västerås sjukhus och i Köping sjukhus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33115100 Datortomografer ("CT scanner"), 33115200 Datortomografer ("CAT scanner")
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Datortomografi utrustning
Aktuell upphandling
Upphandlingen avser upphandlingskontrakt köp av röntgenutrustning i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Upphandlingen omfattar: - Leverans av aktuell DT-utrustning inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. - Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk personal- "First line"-utbildning för teknisk personal - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid - Option på komplett teknisk serviceutbildning - Option på ytterligare utbildning av klinisk personal utöver det som ingår i leveransen- Option på ytterligare 2 till 4. st utrustningar till Västmanland och Sörmland
Samt en frivillig option på 1 st Datortomograf med stor gantryöppning och stort SFOV avsedd för Onkologen vid Västmanlands sjukhus att användas vid planering av strålbehandling.