133293-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
EL 2020
Referensnummer: 19/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
II.1.4.
Kort beskrivning
Samordnad upphandling av energianskaffning och leverans av förnybar elkraft till 14 stycken upphandlande myndigheter. Den sammanlagda volymen uppskattas till ca 120 GWh
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09310000 Elektricitet, 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen