133355-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Installation av styr- och reglersystem
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
57 Styr o Regler
Referensnummer: 2018-00246/2.4.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden innebär ny installation av styr- och övervakningssystem för Stockholm Norviks hamn.
Systemet byggs med apparatskåp och apparatlådor/montageplåtar för montage i apparatskåp som levereras av annan entreprenör.
Apparatskåp/apparatlådor/montageplåtar kommer att innehålla PLC:er samt i vissa fall även operatörspaneler i respektive apparatutrymme för styrning, reglering och övervakning av de
tekniska installationerna i hamnen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
51900000 Installation av styr- och reglersystem, 32573000 Kommunikationsstyrsystem, 42961000 Manöver- och styrsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden innebär ny installation av styr- och övervakningssystem för Norviks hamn.
Systemet byggs med apparatskåp och apparatlådor/montageplåtar för montage i apparatskåp
som levereras av annan entreprenör.
Apparatskåp/apparatlådor/montageplåtar kommer att innehålla PLC:er samt i vissa fall även
operatörspaneler i respektive apparatutrymme för styrning, reglering och övervakning av de