2. Förfarande
Förfarande
Titel: Patient och anhörigboende i Umeå
Beskrivning: Region Västerbotten behöver lösa sitt behov av boende för patienter vid Norrlands Universitetssjukhus, NUS, samt patienternas anhöriga och assistenter. Boendet behövs inför en behandling, under en behandling eller efter en behandling hos NUS. Nuvarande avtal löper ut 2026-10-31. Önskad avtalsstart 2026-09-01 Den överlappande perioden används för att skapa en smidig övergång mellan leverantörerna. Boendet behövs inför en behandling, under en behandling eller efter en behandling hos NUS. Behovet har enligt tillgänglig statistik tidigare uppgått till, 2023: 27000 nätter 2024: 25100 nätter 2025: 25500 nätter Behovet får lösas genom nyttjande av flera anläggningar, egna eller underleverantörers. Beläggningsmönster Nedanstående mönster uppvisar de bokningar som gjorts under innevarande avtalsperiod. Exemplet visar en vanlig vecka under en produktionsperiod med normal beläggning. Måndag, tisdag och onsdag 135 bäddar/natt Torsdag 100 bäddar Fredag och lördag 25 bäddar/natt Söndag 70 bäddar Beläggningen varierar också över året, exempelvis under jul/nyår samt semesterperioder. Därutöver varierar behovet utifrån sjukhusets produktionsplanering och bemanningssituation. Prognosen justeras fortlöpande under avtalet. Prognosen utarbetas i samverkan mellan leverantör och köpare
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124517:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 55100000 Hotelltjänster, 55110000 Hotellinkvartering, 55130000 Andra hotelltjänster