Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
El-kraft för hela Sks
Referensnummer: 2019-623
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
II.1.4.
Kort beskrivning
El-kraft för hela myndighetens lokaler/fastigheter
Upphandlande myndighet
Skogsstyrelsen är myndigheten för frågor som rör skog och arbetar på medborgarnas uppdrag för att landets skogar ska vårdas och brukas så att skogen ger en uthålligt god avkastning samtidigt som biologisk mångfald bevaras. Skogsstyrelsen arbetar också med att lyfta fram skogens värden för rekreation och friluftsliv, samt för att öka medvetandet om skogens betydelse. Läs mer om oss på www.skogsstyrelsen.se.
Inbjudan att lämna anbud avseende el-energi, el-kraft från år 2019-2023
Skogsstyrelsen välkomnar intresserade leverantörer att lämna anbud avseende elenergi producerad av förnybara energikällor till Skogsstyrelsens anläggningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09310000 Elektricitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan att lämna anbud avseende el-energi, el-kraft från år 2019-2023 för Skogsstyrelsens totala elbehov (till ca 70 anläggningar),
Producerad av förnyelsebara energikällor till Skogsstyrelsens anläggningar.