133483-2022 - ResultatSverige-Karlskrona: Stadsplanering och landskapsvård
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult för kulturmiljöutredningar
Referensnummer: KS 2021/10996 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har behov av att säkra tillgången för sin löpande verksamhet men också för insatser med
kort varsel eller av akut karaktär.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 90712100 Utvecklingsplanering för stadsmiljön
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I uppdraget ingår att;
- agera sakkunnig och vara rådgivande åt kommunen exempelvis i projekt, planer, bygglovsärenden
och utredningar samt i kommunens dialog med myndigheter som såsom Länsstyrelsen och
Riksantikvarieämbetet
- tolka och medverka i hanteringen av yttranden och synpunkter från
Länsstyrelsen, Riksantikvarieämbetet och Unesco om planer och projekts påverkan på stadens
kulturmiljövärden och världsarvet Örlogsstaden Karlskrona
- ta fram yttranden och utredningar kopplade till aktuellt uppdrag/ärende och dess påverkan
på kulturmiljön och världsarvet
- utföra kulturarvsbedömningar, Heritage Impact Assements HIA.