Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pipetteringsrobotar biobanking
Referensnummer: RJL 2018/1278
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38437000 Pipetter för laboratorier och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Utrustningarna är tänkta att användas till standardiserad biobankning av vätskebaserade forskningsprover samt för biobankning av cellprover tagna för cytologi och HPV inom ramen för cervixcancerprevention.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen