133579-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Korrekturläsning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Språkgranskningstjänster
Referensnummer: 19/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79821100 Korrekturläsning
II.1.4.
Kort beskrivning
SU ämnar teckna ramavtal för området språkgranskning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79500000 Kontorshjälp, 79552000 Ordbehandling, 92312211 Skrivbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till upphandling
Stockholms universitet, i fortsättningen kallad SU, inbjuder företag, i fortsättningen kallad Anbudsgivare, att inkomma med anbud avseende ramavtal för språkgranskningstjänster.
Tecknade ramavtal kommer att kunna användas av SU:s samtliga institutioner och motsvarande, samt stiftelser och andra organisationer med anknytning till SU, i fortsättningen kallade beställare/avropare.
Upphandlande myndighet
Stockholms universitet
Organisationsnummer: 202100-3062
106 91 Stockholm
Stockholms universitet är ett framstående forskningsuniversitet präglat av den fria grundforskningen. All forskning vid universitetet ska eftersträva att vara nationellt ledande och internationellt framstående. Universitet är ett av landets största lärosäten med cirka 33 000 studenter, 1 700 doktorander och cirka 5 500 medarbetare. Miljön är mångkulturell och på vissa institutioner är engelska arbetsspråket.
Inköps- och upphandlingssektionen vid Stockholms universitet genomför upphandlingar för universitets vägnar, medan beställningar och direktupphandlingar hanteras av de berörda institutionerna och motsvarande.För närvarande består organisationen av 4 fakulteter, 56 institutioner och 12 administrativa enheter.
Mer information om Stockholms universitets verksamhet finns att tillgå på www.su.se.
Omfattning