2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtalsupphandling avseende IAM plattform
Beskrivning: Etablering av en IAM plattform för identitets- och behörighetshantering, som kan förenkla vidare förvaltning och utveckling av Naturvårdsverkets applikationer. Naturvårdsverket vill också minska risken för manuella fel, förenkla uppföljning av behörigheter, möjliggöra ökad självservice, förenkla beställningen av behörigheter, introducera en bättre lösning för privilegierade accesser.
Intern identifierare: NV-25-044496
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72268000 Tillhandahållande av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Generell del är obligatorisk att besvara.
Intern identifierare: 1823136-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Alternativ 1: Krav på leverantör
Beskrivning: Alternativ 1: Anbudsgivaren ska välja en (1) av delarna ”Krav på leverantör” eller ESPD (European Single Procurment Document). Väljer Anbudsgivaren "Krav på leverantör" ska samtliga efterfrågade bevis bifogas vid inlämnade av anbudet. Väljer Anbudsgivaren alternativet ESPD fungerar den som en egenförsäkran att Anbudsgivaren uppfyller ställda krav på leverantör. Anbudsgivaren ska i sådant fall vara beredda att på uppmaning inom angiven tid kunna lämna in bevis som visar att ställda krav uppfylls.
Intern identifierare: 1823137-1