2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skogsbrandflyg 2026
Beskrivning: Länsstyrelserna i södra Sverige har ett samarbete vad gäller Skogsbrandbevakning med flyg. Beslut har fattats om att Skogsbrandbevakning med flyg ska organiseras och koordineras i södra Sverige för att så tidigt som möjligt upptäcka och positionsbestämda skogsbränder och på så vis bidra till mer effektiva räddningsinsatser och lägre egendomsförluster. Bevakning utförs efter bedömt behov utefter flygslingor. Bevakningsflyg sker på begäran från Länsstyrelsen eller de operativt ansvariga på utsedda räddningstjänster för respektive flygslinga som Länsstyrelsen delegerat bedömningen till.
Intern identifierare: D.nr: 452-43121-2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 75251110 Brandskyddstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000