2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI samt inbjudan till Hearing avseende - Kvalitetsuppföljningssystem
Beskrivning: Region Jönköpings län söker en lösning som på ett samlat sätt ger regionen möjlighet att för primärvården analysera för Primärvårdskvalitets nationella kvalitetsindikatorer enligt kvalitetsindikatorkatalogen Indikatorbeskrivningar - KIK (kvalitetsindikatorkatalog.se). Lösningen ska kunna extrahera information från flera datakällor där regionens gemensamma journalsystem, Cambio Cosmic, kommer att vara den primära datakällan.
Intern identifierare: 24/207
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48463000 Programvara för statistik
Ytterligare klassificering (cpv): 48100000 Programvara för särskild industri, 48180000 Medicinsk programvara, 48219300 Programvara för administration, 48814000 Medicinska informationssystem