133691-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markkonsult tjänster (VA- och mark projektör samt landskapsarkitekt.)
Referensnummer: 2021-00042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna ramavtalsupphandling avser markkonsulttjänster och omfattar landskapsarkitekter, VA- och markprojektörer samt trafikingenjör. Uppdragen avser projektering för såväl nybyggnationer som ROT-arbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71230000 Organisering av arkitektonisk formgivningstävling, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313420 Miljönormer för bygg- och anläggningsarbeten, 71313430 Analys av miljöindikatorer för bygg- och anläggningsarbeten, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten, 71313450 Miljöövervakning för bygg- och anläggningsarbeten, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321200 Konstruktion av värmesystem, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71322300 Konstruktion av broar, 71322400 Konstruktion av dammar, 71322500 Teknisk konstruktion av trafikanläggningar, 71325000 Konstruktion av grundkonstruktion, 71326000 Kompletterande byggnadstjänster, 71327000 Bärverksprojektering, 71328000 Kontroll av bärverksprojektering, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering, 71351100 Förbehandling av härddjup och analystjänster, 71351200 Geologisk och geofysisk rådgivning, 71351210 Geofysiska konsulttjänster, 71351220 Geologisk rådgivning, 71351500 Markundersökningstjänster, 71352100 Seismiska tjänster, 71353000 Markmätningar, 71353200 Dimensionella mätningar, 71354000 Kartframställning, 71355000 Mätningstjänster, 71355100 Bildmätningstjänster, 71355200 Landmätning, 71356000 Tekniska tjänster, 71356100 Tekniska kontroller, 71356200 Tekniskt bistånd, 71356300 Tekniska stödtjänster, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71410000 Stadsplanering, 71420000 Landskapsarkitektur, 71421000 Trädgårdsarkitektur, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71510000 Tomtundersökningstjänster, 71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten, 71521000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten på plats, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90400000 Avloppshantering, 90410000 Avledning av avloppsvatten, 90420000 Rening av avloppsvatten, 90430000 Bortskaffande av avloppsvatten, 90440000 Rening av kloakbrunnar, 90450000 Rening av septiska tankar, 90460000 Tömning av kloakbrunnar eller septiska tankar, 90470000 Rensning av avlopp, 90480000 Skötsel av avloppsnät, 90490000 Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90530000 Drift av avfallsupplag
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen