133698-2019 - ResultatSverige-Falkenberg: Personbilar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordon - Personbilar och lätta transportfordon
Referensnummer: 19/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för successiva köp och leveranser av personbilar och lätta transportfordon.
Inbjudan
Falkenbergs kommun, Vatten & Miljö i Väst AB, Falkenbergs Bostads AB, Falkenberg Energi AB samt Räddningstjänsten Väst inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende personbilar och lätta transportfordon.
Denna upphandling ska leda till avtal som tecknas med minst tre leverantörer. Avsikten är att teckna kontrakt med samtliga leverantörer som uppfyller kraven enligt upphandlingsdokumentet. Under avtalstiden kommer samtliga beställningar att föregås av en så kallad förnyad konkurrensutsättning vilket innebär att samtliga avtalsleverantörer kommer blir tillfrågade att lämna offert vid varje enskilt beställningstillfälle.
Anbudsgivning sker enligt villkor i upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34114400 Minibussar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen