See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulttjänster för MSB:s stöd till ledningsplatser
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulttjänster för MSB:s stöd till ledningsplatser. Konsulttjänster för utveckling och vidmakthållande av lokaler och teknik för olika funktioner inom området samhällsskydd och beredskap. Ramavtalet är indelat i 7 ramavtalsområden.
Intern identifierare: 23/119
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Innehåller gemensam information och gemensamma krav för samtliga delar
Mängd: 1 timme
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Område 1 Byggkonstruktion och projektkoordinering, specifika krav
Beskrivning: Specifika krav på anbudsgivare och tjänst, ramavtalsområde 1 Konsulttjänst Byggkonstruktion och projektkoordinering
Ytterligare klassificering (cpv): 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71631000 Teknisk besiktning
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Område 2 VVS-system inkl. styr- och reglersystem, specifika krav
Beskrivning: Specifika krav på anbudsgivare och tjänst, ramavtalsområde 2 Konsulttjänst VVS-system inklusive styr- och reglersystem
Ytterligare klassificering (cpv): 71631000 Teknisk besiktning
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Område 3 Elsystem, specifika krav
Beskrivning: Specifika krav på anbudsgivare och tjänst, ramavtalsområde 3 Konsulttjänst Elsystem
Ytterligare klassificering (cpv): 71314100 Tjänster på elområdet, 71631000 Teknisk besiktning
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Område 4 Telesystem, specifika krav
Beskrivning: Specifika krav på anbudsgivare och tjänst, ramavtalsområde 4 Konsulttjänst Telesystem
Ytterligare klassificering (cpv): 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71631000 Teknisk besiktning
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Område 5 Brandskydd, specifika krav (1)
Beskrivning: Specifika krav på anbudsgivare och tjänst, ramavtalsområde 5 Konsulttjänst Brandskydd
Ytterligare klassificering (cpv): 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Område 6 Arkitektarbete, specifika krav
Beskrivning: Specifika krav på anbudsgivare och tjänst, ramavtalsområde 6 Konsulttjänst Arkitektarbete, ej inredningsdesign
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Område 7 Strategiskt projektstöd, specifika krav
Beskrivning: Specifika krav på anbudsgivare och tjänst, ramavtalsområde 7 Konsulttjänst Strategiskt projektstöd
Ytterligare klassificering (cpv): 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster