133726-2020 - ÄndringSverige-Linköping: Tolktjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkservice- och översättningstjänster
Referensnummer: UC-2019-44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser två stycken anbudsområden.
Anbudsområde A Tolkservicetjänster, avser tillhandahållande av kontakttolk-, telefontolk-, on-demand- och videotolkservicetjänster och anbudsområde B, Översättning av dokument avser tillhandahållande av översättare/translator.
Samverkansupphandling med kommuner inom Region Östergötland och Region Kalmar län med kommuner.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
För anbudsområde A: Tolkservicetjänster gäller rangordning med tre (3) leverantörer, under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav.
För anbudsområde B: Översättningstjänster kommer en (1) leverantör att antas.