133747-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tillhandahållande av programvara – IT-stöd för systematiskt arbetsmiljöarbete
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelIT-stöd för systematiskt arbetsmiljöarbete
BeskrivningUpphandlingen omfattar leverans och tillhandahållandet av ett kommunövergripande molnbaserat IT-stöd för systematiskt arbetsmiljöarbete, rehabilitering samt hantering av arbetsskador och tillbud. i enlighet med ställda villkor enligt detta underlag, arbetsmiljöverkets föreskrifter och kommunens egna riktlinjer samt rutiner. Kristianstads kommun har sedan lång tid tillbaka väl kända och etablerade riktlinjer och handläggningsrutiner för systematiskt arbetsmiljöarbete, rehabilitering samt hantering av arbetsskador och tillbud. Arbetet bedrivs i enlighet med tydliga processer, därför ska Tjänsten vara möjlig att kundanpassas i den utsträckning Kristianstads kommun finner lämplig.
Intern identifierareKS 2023/589
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72268000 Tillhandahållande av programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 48100000 Programvara för särskild industri, 48219300 Programvara för administration, 48517000 IT-programvara, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareIT-stöd för systematiskt arbetsmiljöarbete