133822-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Undervisning och utbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Komvux Avesta kommun 2022
Referensnummer: GNU 2022/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar undervisning inom Komvux
SFI Studieväg 1 - kurs A-D
SFI Studieväg 2 - kurs B-D
SFI Studieväg 3 - kurs C-D
Läs- och skrivinlärning
Grundläggande kurser inkl. orienteringskurser
Gymnasiala kurser inkl. orienteringskurser
Gymnasiala yrkesutbildningar inkl. arbetsplatsförlagt lärande APL, metod, laborationer, komvuxarbete: enligt Skolverkets nationella yrkespaket inom:
Försäljning och service
Fristående kurser från andra gymnasieprogram t.ex. engelska, historia, matematik, naturkunskap, religionskunskap 1, samhällskunskap 1a1, svenska 1, 2, 3; svenska som andra språk 1, 2, 3 samt kurser för särskild behörighet utifrån olika områdesbehörigheter inkl. arbetsplatsförlagt lärande APL, metod, laborationer, komvuxarbete
Gymnasiala högskoleförberedande examen inom studieområdena: samhällsvetenskap-humaniora samt naturvetenskap-teknik. Det ska gå att få ut examen mot studieområdena.
Prövning för betyg
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen