13390-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Arboga: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemförvaltning av systemet Zenit.
Referensnummer: 15FMV10285
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten HRC har implementerat systemet Zenit för hantering av personalärenden. Zenit baserar sig på produkten Platina. Under 2016 har Zenit övergått från projekt till förvaltning, där en förvaltningslösning börjat etableras.
Förvaltningslösningen kräver samverkan mellan leverantör och FM Systemförvaltningsenhet.
Denna upphandling omfattar ett helhetsåtagande rörande förvaltningsstöd till system Zenit.
Åtagandet ska innehålla:
— Förvaltningsledning;
— Upprättande av tekniska miljöer baserade på Försvarsmaktens lösning för att kunna hantera – rättningar, utveckling och test;
— Etablerad form för hantering av inkomna ärenden bl.a. för uppföljning, dialog m.m.;
— Support.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Systemförvaltning.