Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljud
Referensnummer: EUI 17 059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av produkten.
Avdelningen för medicinsk kemi och cellbiologi vill mäta volymen av tumörer i buken hos möss, och konstruera 3D modeller av dessa, för detta behövs en plattform som kan göra stegvisa mätningar längs ett djur. Dessutom ska utrustningen kunna mäta hur mycket av tumören som är vasculariserad, och visualisera detta i en 3D modell.
En mer detaljerad beskrivning av funktion och tekniska krav finns under del 4.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej