2. Förfarande
Förfarande
Titel: Produktionsstöd Mark- och anläggning Stora projekt, Norrbotniabanan
Beskrivning: Uppdraget består av följande: Uppdraget är ett konsultuppdrag som till stor del omfattar planering av produktions skedet samt verka som produktionsstöd för byggskedet, däri ingår byggledning. Detta innebär att konsulten kommer att arbeta som resursförstärkning i beställarens projektorganisation. Beställaren ansvarar för projektets övergripande planering och styrning och respektive ent-reprenör ansvarar för styrning och genomförande av den egna entreprenaden. Arbetet med planering av produktion ska resursen utföra i nära samarbete med projektets projektledare. Resursen ska inte leda entreprenörens produktionsarbete, utan utför tidsmässig-, teknisk-, ekonomisk samordning, bevakning och uppföljning samt fungera som bollplank, både gentemot beställaren och entreprenören.
Intern identifierare: KOM-419967
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Produktionsstöd Mark- och anläggning Stora projekt, Norrbotniabanan