13393-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
KO Internetleverantör bredband Campus.
Referensnummer: UH-2017-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Växjöbostäder har behov att tillhandahålla bredband via gruppanslutning till hyresgäster i studentboende på Campusområdet, Växjö (se även AF 2017 stycke 1.1 där fastighetsägare Heimstaden som har ett motsvarande behov är omnämnd och ingår i upphandlingen).
Tillgång till bredbandsnät och avgift för internettjänst ingår för dem som en del av hyran. Per lägenhet finns en eller flera anslutningar (portar) då vissa lägenheter delas mellan 2 eller flera hyresgäster med separata hyreskontrakt.
Fastighetsägarna avser att teckna två (2) separata ramavtal med en (1) Kommunikationsoperatör (KO) avseende tjänst leverans av Internettjänst/bredband för gruppanslutning. Fastighetsägarna upplåter under avtalstiden passivt bredbandsnät med nyttjanderätt för leverans av internettjänst.
KO installerar och äger den aktiva utrustningen under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 550 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72410000 Leverantörstjänster, 72411000 Internetleverantörer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se Anbudsförfrågan.