Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Licenspartner
Referensnummer: 2020-987
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik
II.1.4.
Kort beskrivning
Soltak AB bjuder in till att lämna anbud på upphandling av ramavtal Licenspartner. Upphandlingens omfattning framgår av upphandlingsdokumentet inkl ev bilagor.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48218000 Programvara för licenshantering, 48700000 Verktygsprogram, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Soltak AB bjuder in till att lämna anbud på upphandling av ramavtal Licenspartner Upphandlingens omfattning framgår av upphandlingsdokumentet. Allmän orientering SOLTAK AB tillsammans med ägarkommunerna enligt 1.3 (nedan kallade "beställaren" alt. "Soltak AB och dess kunder/ägarkommuner") genomför upphandling av Ramavtal Licenspartner. Beställaren inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument. Omfattning Upphandlingen/ramavtalet omfattar uppdraget som licenspartner; en oberoende leverantör som utöver att tillgodose beställarnas behov av programvaror och molntjänster samt tillhörande konsulttjänster också utgör en strategisk partner i licensrelaterande ärenden och som ser till att på bästa sätt ta tillvara beställarens intressen. Programvaror och molntjänster benämns vidare gemensamt för programvaror, om inget annat uttryckligen anges. Leverantören ska inom ramen för uppdraget tillhandahålla licensförsörjning. Med licensförsörjning avses inköp, administration kring beställning, avtalshantering och fakturering samt transaktion av programvaror där leverantören har rollen som återförsäljare gentemot programvarutillverkare. I uppdraget ingår också att bistå beställare och licensansvariga hos beställare med sakkunskap inom licensområdet och tillhandahålla information och affärsrådgivning i licensrelaterade ärenden på löpande och strategisk nivå. Behov av detta uppkommer framförallt i samband med beställningar och andra licensrelaterade aktiviteter såsom avtalsförnyelser, licensplanering, villkorsändringar, revisioner etc. Leverantören ska aktivt eller som bakgrundsstöd, beroende på situation och beställarens behov, kunna delta i förhandlingar med programvarutillverkare. Leverantören ska förhålla sig neutral i förhållande till de olika programvarutillverkarna. Uppdraget avser både när leverantören agerar återförsäljare och när beställare tecknar avtal med programvarutillverkare för egen räkning.