Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av närakut till Stockholms innerstad
Referensnummer: LS 2018-1276
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Drift av akutmottagning i Stockholms innerstad
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85121000 Läkarmottagningstjänster, 85140000 Diverse hälsovård, 85141200 Sjukskötersketjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen syftar till att hitta entreprenör som har förmåga att driva en akutmottagning i Stockholms innerstad.