134015-2023 - ResultatSverige-Norrköping: Virke
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av virke och trävaror region Mitt
Referensnummer: 2022-19304
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03419000 Virke
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för inköp av virke och trävaror till Kriminalvårdens region Mitt. För närvarande är det anstalten Kumla som köper virke och trävaror. Under avtalstiden kan det tillkomma ytterligare anstalter i de fall då de börjar med trätillverkning.
Denna upphandling avser inte inköp av virke för hustillverkning. Anstalten i region Mitt som arbetar med hustillverkning har ett separat upphandlat avtal för dessa inköp, där det även ingår virkesinköp.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03419100 Virkesvaror, 44191000 Diverse byggmaterial av trä
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen