134038-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvantitativa undersökningstjänster
Referensnummer: FM2019-1755
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med en (1) leverantör som kan tillgodose hela Försvarsmaktens behov avseende kvantitativa undersökningstjänster.
Försvarsmakten avser att ingå ramavtal som löper i 24 månader med möjlighet till förlängning ytterligare 24 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsterna som omfattas av upphandlingen innebär att Anbudsgivaren är en rådgivande och utförande partner inom kvantitativa undersökningstjänster. Anbudsgivaren ska kunna tillhandahålla rådgivning inför en undersökning, till exempel att utifrån ett problem eller en frågeställning planera, föreslå metod, målgrupp och kanal för undersökningen. Anbudsgivaren ska även planera och genomföra undersökningar, ibland utifrån givet innehåll och metodval, samt tillhandahålla analyser, rådgivning och strategiska rekommendationer utifrån undersökningsresultaten. Resultatet av sådana analyser, rådgivning och strategiska rekommendationer ska kunna förmedlas till Försvarsmakten på ett tydligt och pedagogiskt sätt.