Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kylanläggning Gylle Ishall
Referensnummer: GNU 2018/41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42000000 Industrimaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att upphandla ett avtal för att tillgodose behovet av utbyte och installation av kylanläggning i Gylle Ishall i Borlänge, anpassningar av styrsystem etc. samt service av kylanläggningar.
Entreprenadarbetena innefattar leverans av komplett kylanläggning, demontering och bortforsling av befintlig kylmaskin samt utbildning av driftpersonal vilket skall ingå i leveransen av kylanläggning för Gylle Ishall. I anpassningar kan det ingå, ombyggnadsarbeten, lokalanpassningar, kompletteringar, utvecklande av ventilation och återvinning, utveckling av styrsystem, mindre nyinstallationer av styrsystem för ishallen & tillhörande produkter, reparationer. Det tredje momentet är fem års service av anläggningen.ske.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42000000 Industrimaskiner, 42513100 Frysutrustning, 42500000 Kyl- och ventilationsutrustning, 42511000 Värmeväxlare och kondensorer för luft eller andra gaser, 42512200 Rumsklimatapparater, 42512300 Värme-, ventilations- och luftkonditioneringsenheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser att upphandla ett avtal för att tillgodose behovet av utbyte och installation av kylanläggning i Borlänge ishall, samt service av kylanläggningar i Borlänge.
Entreprenadarbetena innefattar b.la leverans av komplett kylanläggning för Gylle ishall, ombyggnadsarbeten, lokalanpassningar, kompletteringar, utvecklande av ventilation och återvinning, utveckling av styrsystem, mindre nyinstallationer av styrsystem för ishallen & tillhörande produkter, reparationer och service.
Upphandlingen utgör en totalentreprenad avseende utbyte av befintlig kylmaskin till en ny samt demontering och bortforsling av befintlig kylmaskin. Driftersättning och utbildning av driftpersonal skall ingå. I leveransen ska även årlig service av anläggningen ske.