2. Förfarande
Förfarande
Titel: Projektmetodik samt projektrelaterad utbildning för Gävle Kommunkoncern
Beskrivning: Gävle kommunkoncernen behöver stöd av en enhetlig projektmetodik och projektrelaterade utbildningar. Projektmetodiken syfte är att den ska kunna användas genomgående över hela kommunkoncernen. I Gävle kommun arbetar ca 6 000 medarbetare inom olika områden, det är därför viktigt att projektmetodiken kan anpassas utifrån verksamheters behov- mognads och kompetensnivå. Det finns verksamheter som väl använder befintlig metodik (XLPM) och verksamheter som inte har börjat använda metodiken.
Intern identifierare: 12283
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72224000 Konsulttjänster för projektledning
Ytterligare klassificering (cpv): 22456000 Licenser, 48218000 Programvara för licenshantering, 79632000 Utbildning av personal, 80340000 Speciella undervisningstjänster, 80500000 Utbildningstjänster, 80511000 Personalutbildning, 80590000 Handledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Gävle kommunkoncern behöver stöd av en enhetlig projektmetodik för att styra, driva, samordna projekt, program, uppdrag och portfölj. I dagsläget använder sig kommunkoncernen av XLPM för behovet av projektmetodik och projektrelaterad utbildning. Projektmetodiken syfte är att den ska kunna användas genomgående över hela kommunkoncernen. I Gävle kommun arbetar ca 6 000 medarbetare inom olika områden, det är därför viktigt att projektmetodiken kan anpassas utifrån verksamheters behov- mognads och kompetensnivå. Det finns verksamheter som väl använder befintlig metodik men också de verksamheter som inte alls har börjat använda metodiken samt verksamheter av naturliga skäl inte kommer att använda projektmetodiken. För att projektmetodiken ska fungera krävs löpande utbildningar vilka ska ge en fördjupad kompetens för alla roller i uppdrag, projekt, program och portfölj.
Intern identifierare: Projektmetodik samt projektrelaterad utbildning för Gävle Kommunkoncern