134210-2018 - ResultatSverige-Uppsala: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsentreprenad allmän platsmark Juvelen
Referensnummer: GSN-2018-0551
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Utförandeentreprenad avseende ett nytt torg i centrala Uppsala. Arbetet innefattar bland annat platsgjuten markbetong, markvärme, trappor och planteringar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45213142 Anläggning av plats för torghandel, 45213316 Anläggning av gångbana, 45223500 Konstruktioner av armerad betong, 45236000 Markanläggning, 45236250 Markanläggning för parker, 45262300 Betongarbeten, 45262310 Arbete med armerad betong, 45262350 Arbeten med oarmerad betong, 45262370 Betongbeklädnadsarbeten, 45262510 Stenarbeten, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen