134264-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Bokbussar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobilt bibliotek Hudiksvalls kommun
Referensnummer: 7437
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144760 Bokbussar
II.1.4.
Kort beskrivning
Hudiksvalls kommun upphandlar mobilt bibliotek. Upphandlingen sker genom förhandlat förfarande med föregående annonsering.
Förhandlingar kan föras med en eller flera leverantörer.
Bokbussen är idag Hudiksvalls biblioteks största filial med nästan 50 000 utlån och knappt 2400 låntagare. Bussen gör 17 turer under en fyraveckorsperiod och har då stannat vid cirka 80 olika hållplatser.
Skolelever är en viktig målgrupp, för att vara ett stöd till skolorna och uppmuntra till läsning bland barn. Vid skolorna stannar bussen halva dagar. Skolklasser och förskolegrupper schemaläggs och får egna tider för sina bokbussbesök. Så att personalen ska kunna ge anpassad service till varje enskild klass. Schemaläggningen bidrar också till att det inte blir trångt med för många barn i bussen samtidigt. Vid bokbussturerna som går till skolor följer det med en bibliotekarie. Bokbusschauffören hanterar sedan några år tillbaka övriga turer ensam.
Dagens verksamhet ska finnas kvar. Med utlåning av böcker till privata låntagare på landsbygden och med en omfattande utlåningsverksamhet till skolor och förskolor som har långa avstånd till huvudbiblioteket och filialerna.
Det mobila biblioteket ska dessutom kunna användas som en resurs för samhällsinformation och samhällsservice utanför centralorten. Det kan handla om att tjänstemän följer med och informerar om aktuella frågor, exempelvis vindkraftsutveckling eller nya väg och järnvägsdragningar. Det skulle också kunna vara mindre kulturinslag och föredrag. Syftet med denna breddade verksamhet är att sprida kommunens utbud utanför centralorterna, när det gäller kulturaktiviteter och samhällsservice.
Beställarens Ombud använder sig av elektronisk intresseanmälan. För mer information, se www.inkopgavleborg.se/foretagare.
Ska elektroniskt intresseanmälan lämnas för första gången, se till att registrering sker i god tid innan sista dag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen