2. Förfarande
Förfarande
Titel: Möbler till vård och omsorg
Beskrivning: Upphandlingen omfattar nytillverkade möbler för vård och omsorgsmiljöer. I uppdraget ingår även att på plats föreslå inredning, göra ritningar, leverera och montera möbler. Syftet är att säkerställa Vetlanda kommuns behov av möbler för boende och personal samt att förenkla och effektivisera inköpen inom kategorin. Möblerna ska enkelt kunna flyttas och anpassas till olika enheter och bidra till kommunens hållbarhetstänk.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 39112000 Stolar
Ytterligare klassificering (cpv): 39112100 Matsalsstolar, 39113100 Fåtöljer, 39113200 Soffor, 39122000 Skåp och bokhyllor, 39122100 Skåp, 39143200 Matsalsmöbler, 39143210 Matbord
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001