2. Förfarande
Förfarande
Titel: OCR system för STS kranar
Beskrivning: Helsingborgs Hamn AB använder för närvarande GOS (Gate Operating System) -systemet Visy Access Gate för sina kritiska verksamhetsprocesser, där OCR-läsning av containers på besökande lastbilar ingår. För att ytterligare effektivisera verksamheten och säkerställa hög precision i våra arbetsflöden vill Helsingborgs Hamn nu investera i utökad funktionalitet för OCR-läsning av containers som lyfts av hamnens STS kranar. Med denna frivilliga förhandsinsyn meddelar Helsingborgs Hamn sin avsikt att tilldela kontraktet för installation, utrustning, support och underhållsavtal för utökad OCR-funktionalitet till Visy Oy. Enligt Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna medges i vissa fall förhandlade upphandling utan föregående annonsering, i detta fall anses 6:7 punkt 2 och 3 samt 6:10 punkt 1.a-b vara tillämpliga. 7 § En upphandlande enhet får använda ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering om det som ska upphandlas kan tillhandahållas endast av en viss leverantör därför att 1. syftet med upphandlingen är att skapa eller förvärva ett unikt konstverk eller en unik konstnärlig prestation, 2. det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens, eller 3. det som ska anskaffas skyddas av ensamrätt och därför endast kan tillhandahållas av en viss leverantör. 10 § En upphandlande enhet får använda ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering för upphandling av varor, om 1. kontraktet gäller kompletterande leveranser från den ursprungliga varuleverantören under förutsättning att a) leveransen antingen syftar till att delvis ersätta varuleveranser eller anläggningar eller till att utöka befintliga varuleveranser eller anläggningar, och b) ett byte av leverantör skulle medföra att den upphandlande enheten tvingades anskaffa varor som skulle vara tekniskt oförenliga med de först anskaffade eller leda till oproportionerliga tekniska svårigheter avseende drift och underhåll, Skäl för undantag från offentlig upphandling o Visy Access Gate är ett proprietärt system som är utvecklat och underhållet av en specifik leverantör. Integrationen av ytterligare OCR-funktionalitet kräver teknisk kompatibilitet och direkt integration med Visy-systemets existerande plattform. o Leverantören Visy Oy har ensamrätt till sin mjukvara och de nödvändiga API:erna eller andra tekniska gränssnitt som krävs för att integrera den utökade OCR-funktionaliteten. Endast denna leverantör kan garantera att systemet fungerar felfritt utan risk för driftstörningar. o OCR-systemet och den tillhörande utrustningen är en integrerad del av Visy-systemet och måste tillhandahållas av samma leverantör för att säkerställa att samtliga funktioner fungerar korrekt. o Driftstörningar, systemfel till följd av bristande integration med ett annat system skulle kunna få allvarliga konsekvenser för verksamheten. Helsingborgs Hamn är ett logistiknav och en samhällsviktig verksamhet. Detta innebär att verksamheten är extra prioriterad och viktig för vårt samhälle. Problem med störningar i hamnens verksamhet medför stora konsekvenser. Genom att använda den befintliga leverantören av Visy minimeras riskerna och kontinuiteten i verksamheten säkerställs. I det fall ingen leverantör meddelat Helsingborgs Hamn, via epost till upphandling@port.helsingborg.se senast 10 dagar efter det att annonsen publiceras att de kan erbjuda det som efterfrågas med full kompatibilitet, har hamnen för avsikt att ingå avtal med Visy Oy. Meddelande om tilldelningsbeslut: Civilrättsligt bindande avtal uppstår först när båda parter signerat ett skriftligt avtal. Planerad avtalstid är 4 år med möjlighet till förlängningar i 2 + 2 + 2 + 2 år.
Intern identifierare: 25/12
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38430000 Detektions- och analysutrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 38651000 Kameror, 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000