134319-2023 - ÄndringSverige-Luleå: Finans- och försäkringstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal optioner försäkringslösningar pensioner
Referensnummer: KLF 2022/1297
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar två (2) delområden.
Delområde 1:
- Option på försäkring av förmånsbestämd ålderspension (FÅP)
- Option på försäkring av efterlevandepension
- Option på försäkring av intjänade pensionsrätter, där förmånstagare är yngre än 65 år
Delområde 2:
- Option på försäkring av intjänade pensionsrätter, där förmånstagare är äldre än 65 år