134345-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster
Referensnummer: KS 2019/0069
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79342000 Marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Varbergs kommun och bolagen Varbergs fastighetsaktiebolag (VFAB), Arena Varberg AB och Vatten och Miljö i Väst AB (VIVAB) bjuder in leverantörer att ansöka om att få lämna anbud avseende upphandling av kommunikationstjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Varbergs kommun och bolagen Varbergs fastighetsaktiebolag (VFAB), Arena Varberg AB och Vatten och Miljö i Väst AB bjuder in leverantörer att ansöka om att få lämna anbud avseende upphandling av kommunikationstjänster.
Inbjudan
Upphandlingen sker i två steg:
Steg 1 - Ansökan om att få lämna anbud
I det första skedet (steg 1) vill Varbergs kommun ha in ansökningar om att få lämna anbud. För detta gäller dokumentet "Inbjudan" som besvaras elektroniskt i systemet.
Bland de anbudsgivare som inkommit med ansökan och som uppfyller kvalifikationskraven kommer minst tre (3) väljas ut som har det lägsta totalpriset. Dessa går vidare till steg två (2) i processen.
Steg 2 - Anbudsgivning
I steg två ska utvalda anbudsgivare lämna arbetsprover för bedömning. Arbetsproverna ska bestå av:
1 faktiskt uppdrag genomfört för offentlig sektor
1 fiktivt uppdrag
OBS dokumentet "Upphandlingsdokument - steg 2" blir aktuell för utvalda anbudsgivare först i steg 2, men bifogas redan nu för att ge samtliga anbudsgivare översyn av och information om hela anbudsprocessen.