Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende gas för laborativ verksamhet.
Referensnummer: LiU-2017-00630
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings universitet (LiU) genomför en samordnad upphandling tillsammans med Kungliga tekniska högskolan (KTH) och Mittuniversitetet (MIUN) som omfattar Ramavtal avseende gaser för laborativ verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24000000 Kemiska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gasprodukter och tjänster enligt produktbilaga.
Del nr: 2
Kundspecifika gasblandningar.
Del nr: 3
Gas till fasta tankar och gasstationer.