Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt tillståndssystem för färdtjänstverksamheten.
Referensnummer: TN 2017-0305
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett nytt systemstöd för tillståndsgivning inom färdtjänstverksamheten inklusive sjukresor. Det nya systemet ska ersätta 2 befintliga system som hanterar färdtjänsttillstånd respektive sjukresetillstånd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48610000 Databassystem, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 48810000 Informationssystem, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen