2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsultteam för etablering av modern dataplattform (Data Lake)
Beskrivning: Beställaren står inför möjligheten att utnyttja våra omfattande datatillgångar för att stärka beslutsfattandet och effektivisera verksamheten. I nuläget är data spridd i flera separata system och analyser görs till stor del manuellt, vilket begränsar insikterna. Målet är att etablera en gemensam dataplattform som centraliserar viktiga verksamhets-data och möjliggör avancerad analys samt BI-lösningar. Denna upphandling syftar till att teckna avtal med en (1) leverantör för att designa och implementera dataplattformen, samtidigt som intern kompetens successivt byggs upp via kunskapsöverföring.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126429:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster