See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal byggservicearbeten
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal för byggservicearbeten inom Beställarens fastighetsbestånd. Arbeten för detta avtal omfattas av service, underhållsarbeten och reparationer, ombyggnadsprojekt samt mindre nybyggnadsprojekt. Ramavtal i rangordning kommer att tecknas med två (2) Anbudsgivare per geografiskt område. Ramavtalstiden är från 2024-01-01 till och med 2025-12-31 med möjlighet till förlängning med ett (1) år vid två (2) tillfällen.
Intern identifierare: 23/61
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262700 Ombyggnadsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal för byggservicearbeten inom Beställarens fastighetsbestånd. Arbeten för detta avtal omfattas av service, underhållsarbetenoch reparationer, ombyggnadsprojekt samt mindre nybyggnadsprojekt. Ramavtal i rangordning kommer att tecknas med två (2) Anbudsgivare per geografiskt område. Ramavtalstiden är från 2024-01-01 till och med 2025-12-31 med möjlighet till förlängning med ett (1) år vid två (2) tillfällen.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Område Norr
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Område Söder