Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biljettkontroll och ordningsövervakning
Referensnummer: RJL 2021/239
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63712000 Kringtjänster för vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär insatser för upprätthållande av ordning och säkerhet på Länstrafikens buss- och tåglinjenät med tillhörande hållplatsområden inom Jönköpings län. Uppdraget innebär också färdbeviskontroll på Länstrafikens buss- och tåglinjenät inom Jönköpings län i avsikt att upprätthålla och förhöja betalningsmoralen med avseende på alla förekommande biljettyper och därigenom förhindra det intäktsbortfall som uppstår vid medveten och i vissa fall omedveten avsaknad av giltigt färdbevis.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79710000 Säkerhetstjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen