134510-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Kungshamn: Personbilar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal personbilar för kommunerna Lysekil Munkedal Sotenäs och Tanum
Referensnummer: KA 2018/273
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar fabriksnya fordon - personbilar av senaste modell/årsmodell för successiva uttag under avtalsperioden.
Offererade fordon kan drivas med bensin, diesel, el, gas, eller vara hybrid- eller plug-in-modell. Då kommunerna har behov av både manuell och automatisk växellåda, vill vi att båda alternativen offereras i de fordonsklasser där modellen tillåter.
För detaljerad information se förfrågningsunderlag med bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34111000 Herrgårdsvagnar och bilar av sedanmodell, 34113000 Fyrhjulsdrivna fordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen