134512-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Byggnation av kontorsbyggnad
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsmoduler
Referensnummer: ORU 2.4.2-01094/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213150 Byggnation av kontorsbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en separat kontorsbyggnad i moduler som ska uppföras och användas som arbetsplats för tre administrativa avdelningar med ca 60 medarbetare vid Örebro universitet.
Modulerna kommer att vara placerade på en avgränsad yta i nära anslutning till universitets övriga byggnader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av kontorsmoduler till Örebro Universitet.
Uppdraget omfattar leverans av kontorsarbetsplatser för 60 medarbetare inkl andra gemensamma ytor.
Upphandlingsobjekt.
Modulerna kommer att vara placerade på en avgränsad yta i nära anslutning till universitets övriga byggnader. Kontorsmodulen kommer att utgöra en del av många studenter, anställda och besökares första intryck av universitetet vilket medför att universitetet kommer att lägga stor vikt vid modulernas utförande, estetik och standard.
Typ av kontrakt och kontraktstid.
Hyresavtal med kontraktstart från dag för båda parters underskrift.
Inledande hyresperiod på fem (5) år från och med tillträdesdag. Om ORU inte skriftligen säger upp avtalet senast nio (9) månader innan avtalstidens utgång förlängs avtalet automatiskt med ett (1) år i taget. Sådan förlängning kan maximalt ske fem (5) ggr. Avtalet kan således som längst löpa till och med 2028-09-30.