134565-2018 - ResultatSverige-Jönköping: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reagenser samt utrustningar för allmänkemi
Referensnummer: RJL 2017/490
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Reagenser samt utrustningar för allmänkemi till Laboratoriemedicin.
Utrustningarna kommer att finnas på laboratorierna vid Länssjukhuset Ryhov, Höglandssjukhuset Eksjö samt Värnamo Sjukhus.
Anbudets form och innehåll.
Hela anbudsförfarandet genomförs på svenska med undantag för bilagor som även accepteras på engelska. Anbudet ska lämnas elektroniskt via Tendsign.
Anbudet ska utformas helt i enlighet med förfrågningsunderlaget. Reservationer accepteras inte.
Svar i förfrågningsunderlaget ska gälla före eventuella motstridiga uppgifter i bifogade bilagor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen