See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transport och omhändertagande av slam
Beskrivning: Uppdraget omfattar hämtning, transport och nyttiggörande av slam från samtliga avloppsreningsverk i Habo kommun. Habo kommun strävar efter att leverantören, efter hygienisering, återför slammet till produktiv skogs-, jordbruks- eller åkermark. Leverantören bör aktivt främja ett kretslopp genom återanvändning, återvinning och effektiv resurshushållning av material, råvaror och energi.
Intern identifierare: 25/40
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000