134635-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Förbandsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sårförband
Referensnummer: UC-2019-176
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141110 Förbandsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar standard/bassortiment av förbandsprodukter inom operation och sårvård.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på en eller flera positioner. Varje position utvärderas och tilldelas var för sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141110 Förbandsartiklar, 33141119 Kompresser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Standard/bassortiment av förbandsprodukter inom operation och sårvård.
Helt eller delat anbud
Anbud kan lämnas på följande områden:
5.1 ANTISEPTISKA FÖRBAND - SILVER
6.1 ANTISEPTISKA FÖRBAND - PHMB
7.1 ANTISEPTISKA FÖRBAND - JOD
8.1 UPPRENSANDE POLYURETANSKUMFÖRBAND MED SURFAKTANT
9.1 ANTISEPTISKA FÖRBAND - HONUNG
10.1 BAKTERIE- OCH SVAMPBINDANDE PRODUKTER MED HYDROFOB YTA
11.1 BARRIÄRSKYDD
12.1 INFARTER, FÖRBAND-
13.1 KOLLAGENA FÖRBAND
14.1 KIRURGISKA OPERATIONSFÖRBAND
15.1 FIXERING 16.1 FÖRBAND (KOLFÖRBAND) MOTVERKANDE ODÖR
17.1 FÖRBAND FÖR ÄRRBEHANDLING
18.1 GELBILDANDE FIBERFÖRBAND
19.1 HYDROKOLLOIDALA FÖRBAND
20.1 VÅTSERVETT
21.1 MEKANISK SÅRRENGÖRING
22.1 NÄSFÖRBAND
23.1 PLÅSTER
24.1 POLYURETANSKUMFÖRBAND
25.1 SALVKOMPRESS
26.1 SNABBFÖRBAND
27.1 SUPERABSORBENTA FÖRBAND
28.1 SUTURTEJP
29.1 SÅRBÄDDSKYDD
30.1 SÅRDYNA
31.1 SÅRFILM
32.1 SÅRGEL
33.1 SÅRTVÄTT
34.1 HÄFTA KIRURGISK
35.1 TRAKEALFÖRBAND
36.1 ÖGONFÖRBAND
37.1 HUDSKYDD
38.1 OMLÄGGNINGSSET