134638-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Gasformiga bränslen
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal; Biogas till fordon 2024-2027
Referensnummer: TN 2022/277
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09120000 Gasformiga bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalets omfattning:
Tankning av 100% biogas via drivmedelskort på obemannade stationer.
De volymer som upphandlas ska vara av förnybart ursprung, dvs biogas.
Stationerna med biogas ska finnas att tillgå inom det geografiska närområdet som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.
Beskrivning
Volymerna som upphandlas ska vara av förnybart ursprung, dvs biogas.
Stationerna med biogas ska finnas att tillgå inom det geografiska närområdet, vilket idag omfattar två stationer i Visby samt en station vardera på norra och södra ön.
Under avtalstiden skall antalet vara minst det samma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09123000 Naturgas
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen