134650-2019 - ResultatSverige-Lerum: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för tekniska konsulttjänster, Gatu- och VA projektering
Referensnummer: KS18.255
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för tekniska konsulttjänster, Gatu- och VA projektering tecknas för avrop vid behov av
Projektering av gatu- och/eller VA projekt, inklusive tillhörande skyltplaner och framtagande av
Förfrågningsunderlag för upphandling av entreprenader. Uppdragen kan vara rena väg respektive VA
Projekteringar, men även kombinerat väg och VA.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen