Upphandlingen omfattar webbutveckling mot olika innehållskällor, t.ex. Strapi och Entryscape.
Följande kompetenser och erfarenheter efterfrågas:
Agilt förhållningssätt och arbetsmetodik enligt scrum
Open source, vana att arbeta med öppen källkod
Kompetens inom Headless CMS inkl. utveckling och anpassningar
Erfarenhet av att hantera och vidareutveckla community/forum
Erfarenhet av att arbeta med system för datadelning
Samarbetsförmåga, samverkan med andra leverantörer
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 42 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72212220 Programvaruutvecklingstjänster för Internet och intranät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
Avtalsperioden är 2 år med möjlighet till förlängning med 1 år vid 2 tillfällen.
Volymen för Basförvaltningsuppdraget bedöms till 40 – 60 tim/vecka under avtalstiden.
Volymen för Nyutveckling/Vidareutveckling bedöms variera mellan 2,0 – 10,0 mkr/år under avtalstiden.
Specifik volym kan inte garanteras.
Takvolym för ramavtalet är 60 mkr under avtalstiden.