134764-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Tjänster avseende fast egendom
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Värderingstjänster
Referensnummer: 2022-12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att upphandla värderingstjänster för bedömning av marknadsvärde på fastigheter. Värderingstjänsterna ska utföras löpande efter beställarens behov.
Upphandlingen är uppdelad i två anbudsområden:
Anbudsområde 1- Auktoriserad/-e fastighetsvärderare
Anbudsområde 2- Auktoriserad/-e lantbruksvärderare
Auktoriserade fastighetsvärderare samt auktoriserade lantbruksvärderare ska utföra oberoende värderingsuppdrag. Oberoende värderingar innebär att värderaren står fri från partsintressen.
Anbudslämnaren kan välja att lämna anbud på ett eller bådadera områden. Anbudsområdena kommer att utvärderas var för sig.
Objekt som kan bli aktuella för värderingsuppdrag baserade på denna upphandling kommer vara belägna inom Kalmar, Emmaboda, Mörbylånga och Borgholms kommuner.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till 500 000 kronor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1: Auktoriserad/-e fastighetsvärderare.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70300000 Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Auktoriserad/-e fastighetsvärderare ska utföra oberoende värderingsuppdrag.
Anbudsområde 2: Auktoriserad/- e lantbruksvärderare
Del nr: 2
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
Auktoriserade lantbruksvärderare ska utföra oberoende värderingsuppdrag.